Jeden den v Káthmándú
Káthmándú Vás okouzlí směsí starověké historie, hinduistických a buddhistických památek, chutného jídla a zábavného nočního života. Pokud máte na prohlídku města jen půl dne až den, doporučuji nevynechat tato místa.

3) Náměstí Durbar
= "Palácové náměstí" je poseto desítkami chrámů (mandiry) a dalších staveb. Největší pozornost upoutá stará královský palác, kde sídlili královští panovníci téměr 600 let. V současnosti oblast prochází rekonstrukcemi kvůli škodám po zemětřesení v roce 2015.
1) Boudhanath neboli Bouddha
Je jednou z největších kulovitých stúp v Nepálu a na světě. Podle legendy stúpa uchovává svaté relikvie, pravděpodobně části Buddhova těla (kosti, zuby, vlasy) a předměty jím vlastněné a užívané. Stúpa byla po staletí zapečetěna, a tak nikdo neví, co přesně obsahuje.
2) Pashupatinath
Nejposvátnější místo nepálských hinduistů. Na místě uvidíte mnoho chrámů, pohřebních ghátů, polonahé svaté muže sádhú a velmi pravděpodobně také kremaci, která je pro hinduisty jedinou přípustnou alternativou pohřebního obřadu. Pashupatinath se často přirovnává k indickému Varanásí. Bizarní je situace, kdy na jednom břehu řeky lidé truchlí nad hranicí se zesnulým příbuzným, zatímco z druhého břehu se předhání davy turistů, aby měli co nejlepší výhled a fotku.


4) Swayambhunath stúpa
Neboli Opičí chrám je hlavní buddhistickou poutní destinací již od 5. století. A po Bouddhě druhou nejnavštěvovanější stúpou v Káthmándú. Legendy o vzniku chrámu popisují lotus, zasažený tehdejším Buddhou, který vykvetl z jezera dříve pokrývající Káthmándské údolí. Lotus záhadně vyzařoval ostré, čiré světlo a tak se toto místo začalo nazývat Swayambhu – "samo stvořený". Svou přezdívku chrám získal díky velkému množství opic, které lezou po svatyních a kradou nejen obětiny, ale často také svačinky nepozorným turistům.