O Mont Blancu - historie a zajímavosti

18.03.2024

Mont Blanc (italsky Monte Bianco) - oba překlady znamenají "bílá hora", je nejvyšší hora v Alpách a západní Evropě a nejvyšší hora Evropy mimo pohoří Kavkaz , tyčící se do výšky 4807,81 m n. Výška Mont Blancu se na jednotlivých mapách často liší. Důvodem však není nepřesnost měření. Vrchol je totiž pokrytý ledovcem o výšce 14-23 m, který pracuje a rok od roku se mění. Nachází se na francouzsko-italské hranici, poblíž hranic se Švýcarskem. O vrchol se právě kvůli jeho poloze vedou územní spory. Francouzi tvrdí, že je celý jejich, Italové přísahají, že napůl. Šustí se prastarými smlouvami a řešení je v nedohlednu.

Po Mont Blancu dostala jméno celá horská skupina - 50 km dlouhá a 10 km široká. Spadají do ní mimo jiné i horské masivy Grandes Jorasses či Aiguille Verte. Složená je převážně z kvalitní břidličnaté žuly a právě proto se k celé oblasti vždy upínaly pohledy horolezecké komunity. K vrcholu se sbíhá 6 hřebenů: Bionnassay, Bosses, Mont Maudit, Peuterey, Innominata a Brouillard. Všechny poskytují lezecké zážitky různého druhu, masově turisticky využívaný je hřeben Bosses

Kromě skal je Mont Blanc obklopen i množstvím ledovců. Ledovec Bossons sestupuje z vrcholu až do zhruba 1 300 m, což je největší výškový rozdíl překonaný ledovcem v Alpách. Nejdelší je Mer de Glace, který je 12 km dlouhý.

Historie výstupů

Nejvyšší bod Alp byl paradoxně zlezen jako první ze všech čtyřtisícovek už v roce 1786 (pokud nepočítáme "předvrchol" Dôme du Gouter).

V roce 1760 vypsal přírodovědec de Saussure slušnou odměnu za dobytí vrcholu, veden ušlechtilými pohnutkami o spoustě užitečných experimentů ve výškách. Po prvotních pokusech však nadšení dobít vrchol opadlo a prvovýstup se povedl až o 26 let později – roku 1786. První na vrcholu stanuli horolezec (horský vůdce) Jaques Balmat a lékař Michel Paccard. Tato expedice je často považována za začátek moderního horolezectví. Poté pokračovaly další výstupy a v roce 1808 stála na jeho vrcholu první žena – Marie Paradis z Chamonix.

V současnosti vystoupá na vrchol díky relativně snadnému přístupu ze severu za rok zhruba 20.000 lidí, za pěkného počasí i 300 denně. Kromě turistických výstupů nabízí masiv i spoustu vyžití pro ortodoxní horolezce. Vyhledávaná je například východní stěna Brenva s převýšením 1500 m, kde se psala historie počátků sportovního horolezectví. Zatímco většina horolezců zdolá Mont Blanc za dva dny, nejrychlejší známý čas, kdy někdo vystoupil i sestoupil na Mont Blanc, je 4:57 m. Katalánský běžec a horolezec Kilian Jornet dokončil výstup v roce 2013 a zdolal více než 3 800 metrů převýšení nahoru a dolů.

Zajímavosti

  • Mezi celebritami na Mont Blancu najdeme i amerického prezidenta Roosevelta (1886) či papeže Pia XI (1890)
  • Zajímavým rekordem jsou nejvyšší záchody v Evropě ve výšce 4260 mnm. Byly zde instalovány v r. 2007. Díky davům turistů se totiž Bílé hoře začalo říkat Hnědá.
  • V letech 1957-1965 byl pod masivem Mont Blancu vybudován 11,6 km dlouhý tunel z francouzského Chamonix do italského Courmayeuru. Kromě tunelu tato dvě města spojuje i lanovka. Její nejfrekventovanější část na Aiguille du Midi (3842 m) byla postavena v r. 1955, dodnes je lanovkou s největším převýšením na světě (2750 m)
  • Počet stálých obyvatel města Chamonix, které leží na francouzském úpatí Mt. Blancu nedosahuje ani 10.000, zato počet návštěvníků převyšuje 5 milionů ročně

  • Už v r. 1821 bylo v Chamonix založeno Sdružení horských vůdců jako první organizace svého druhu na světě. Funguje dodnes a v současnosti má asi 300 členů, kteří jsou za bakšiš k dispozici turistům pro výstupy různých obtížností.

  • V r. 1924 se v Chamonix konala historicky první zimní Olympiáda.

Západ slunce na Aiguille du Midi
Západ slunce na Aiguille du Midi